El Trio Blanchard guanya el Premi Diputació de Tarragona del XIII Concurs de Música de Cambra Higini Anglès, celebrat a Reus

La formació s’endú el triomf en la categoria Superior del certamen, que ha comptat enguany amb la participació de 34 grups que han competit en quatre categories

16/04/2018
Cultura
Reus
Comunicació
El Trio Blanchard va guanyar el primer premi de la categoria Superior del certamen
El Trio Blanchard va guanyar el primer premi de la categoria Superior del certamen

El XIII Concurs de Música de Cambra Higini Anglès va cloure aquest diumenge al Conservatori de Música de la Diputació a Reus, després d’un cap de setmana d’interpretacions de gran nivell a càrrec d’un total de 34 formacions de joves alumnes de música vinguts d’arreu del país i l’Estat. El grup guanyador de la categoria Superior, el Premi Diputació, va ser el Trio Blanchard, integrat per Xavier Gullón (clarinet), Paula Sánchez (violoncel)  i Alba Llorach (piano). 

Un concurs de referència entre els certàmens de música de cambra del país

El certamen ha celebrat la seva tretzena edició, reunint el jove talent musical en un dels concursos de música de cambra de referència del país. A més de la participació d’agrupacions procedents de les  comarques tarragonines, el concurs ha comptat amb la presència de formacions de la demarcació de Barcelona, Lleida, Girona i també del País Valencià i el País Basc. Els guanyadors de la categoria Superior reben un premi en metàl·lic de 1.400 euros i la possibilitat de realitzar dos concerts remunerats, un dins del cicle Joves&Clàssica Nous Valors que organitza Joventuts Musicals de Barcelona, i un altre Conservatori de Música de la Diputació a Reus.  Les actuacions de les diferents formacions van tenir lloc dissabte i diumenge a l’Auditori Higini Anglès del Conservatori de Musica a Reus.

Els guanyadors de les diferents categories han estat els següents: 


Categoria Superior

Primer premi: TRIO BLANCHARD
Xabier Gullón Elgarresta
Paula Sánchez Lahoz
Alba Llorach Roca

Segon premi ex-aequo:

MARTA & MISAKI
Marta Torres Balcells
Misaki Andrea Pascual Maruyama

JÚLIA I BERNAT
Júlia Fortuny Castellano
Bernat Sánchez Farrés

Categoria Jove

Primer premi: TRIO CEPHEUS 
Àlex Olmedo Duynslaeger
Hilda Camila Maza Sierra
Nil Solé Bachs

Segon premi: INTOSAX QUARTET
Pep Ignacio Roig
Joan German Olivé
Gemma Colomé Serrano
Anna Anguera Reverté

Menció d’Honor: TRIO AZALAIS
Duna Vilanova Albert
Miquel Muñiz Galdon 
Paola Alarcón Pèrez

Categoria juvenil

Primer premi ex-aequo:

TRIO 238 CORDES
Lluc Montmany Sancho
Joan Flores Bassas
Sergi García Cabrera

TRIO NIRA 
Guida Miró Rocavert
Emma Ortega Richarte
Anna Ripoll Clotet

Segon premi: QUARTET APOLO
Angels López Tormo
Elena Pérez Ventura
Pere Rius Cabré
Miranda Beatriz Rodríguez Guerra

Menció d’honor:

TARRACO DUO
Jana Corsellas Bergadà
Magí Llatzer Torres

TRIO JOIA
Alexandra Huguet Gély
Joana Vinaixa Sol
Ivet Gómez Sierra


Categoria Infantil

Primer premi: TRIO DE CORDA VIVALDI
David Martínez Gonzàlez
Joan Esteve Melero
Pablo Segarra Alonso

Segon premi: MOZART STRING QUARTET
Bàrbara Martínez Ibáñez
María Segarra Alonso
Mar Sánchez Arias
Ana Martínez González

Menció d’Honor:

DUET MEDITERRANI 
Marcel Esquerré Porcar
Pol Bes García

TRIO DOMENICA 
Alèxia Reixach Bertran 
Sam Vanrell Gorina
Joan Puntí Espinet

Galeria d'imatges